Agilna metodologija je stil upravljanja projektima koji je postao nevjerojatno popularan posljednjih godina, posebno u softverskom inženjerstvu. Ali ova je metoda također prikladna za e-trgovinu, posebno za marketing!
Što je Agile metodologija?
Agilna metodologija je sustav upravljanja projektima koji rad dijeli u kratke cikluse, koji se prilagođava povratnim informacijama kupaca i odgovara njihovim očekivanjima.
Glavna ideja je timski rad s više rokova unutar kratke vremenske udaljenosti jedan od drugog. To vam omogućuje da dobijete više povratnih informacija od krajnjih korisnika, a istovremeno im daje proizvod
koji radi rano, čak i ako nije nužno dovršen
Uzmimo primjer: klijent želi da mu sagradite kuću. Umjesto da mu date gotovu kuću za godinu dana, vi mu date sjenicu za mjesec dana, au međuvremenu nastavljate graditi finalni proizvod osluškujući njegove potrebe.
Na taj način kupac brzo dobije željeni proizvod (krov nad glavom), a također vam može dati povratnu informaciju kako bi kuća koju gradite bila još bolja nego što ste to prvobitno zamislili.
U osnovi, ovaj način rada je u suprotnosti s tradicionalnim, koji zahtijeva da se potrebe korisnika detaljno definiraju prije početka projekta. Na taj način ne samo da je kasnije teže napraviti promjene, već se prva interakcija kupca s proizvodom događa kada je projekt dovršen.
Nasuprot tome, agilna metodologija definira potrebe korisnika kako se svaka nova verzija izdaje i prilagođava prije pokretanja sljedeće.
Kraći rokovi i povećani krug povratnih informacija mogu donijeti sljedeće prednosti :
timovi mogu biti fleksibilniji kako se potrebe kupaca mijenjaju
timovi mogu stvoriti konačni proizvod koji se prilagođava povratnim informacijama kupaca, dakle čak i bolji od inicijalno dizajniranog
Zamislite ovo kao jedan veliki projekt podije Lista e -pošte industrije ljen na manje projekte (zvane ” sprintovi “). Nakon što je svaki sprint dovršen, tim uzima vremena da razmisli o tome što je (ili nije) postignuto, dobije povratnu informaciju od kupca, a zatim napravi neke prilagodbe tijekom planiranja sljedećeg sprinta i izdanja proizvoda.
Svaki projekt (tj. sprint) ima određene faze: planiranje, dizajn, razvoj, testiranje i implementacija.
NB : Postoji nekoliko različitih okvira za agilnu metodologiju, mi ćemo se usredotočiti na Scrum , najpopularniji.
Agilni manifest – kratka pozadina
Mnoge metode korištene u Agileu dat sembang dalam talian teratas untuk iraju p rije više od 50 godina. Međutim, 2001. godine grupa od 17 programera softvera okupila se kako bi stvorila Manifest o agilnom razvoju softvera.
Ovih 17 program aol email list era sastavilo je popis temeljnih vrijednosti koje su bile ključne za ovu novu metodologiju:
Pojedinci i interakcije oko procesa i alata
Radni softver na vrhu sveobuhvatne dokumentacije
Suradnja s klijentom iznad dogovora
Odgovorite na promjene izvan plana
prekriženih nogu (pola lotosa) s laptopom
Zadovoljstvo kupaca kroz pravovremenu i redovitu isporuku vrijednog softvera
Dočekivanje novih potreba raširenih ruku, čak i tijekom najnovijih događanja
Isporuka radnog softvera u kraćem vremenskom roku (svakih nekoliko tjedana umjesto mjeseci)
Bliska dnevna suradnja između poslovnih ljudi i programera
Projekte grade motivirani ljudi, kojima treba vjerovati
Razgovor licem u lice najbolji je oblik komunikacije
Radni softver primarno je mjerilo napretka
Održivi razvoj, sposoban održavati konstantan tempo
Kontinuirana pozornost tehnici i dizajnu
Jednostavnost: bitno je umijeće maksimiziranja količine neobrađenog posla
Najbolji zahtjevi i dizajn proizlaze iz samoorganizirajućih timova
Tim redovito razmišlja o tome kako postati učinkovitiji i prilagođava se u skladu s tim
Nećemo ulaziti u pojedinosti svakog principa, ali kao što vidite, fleksibilnost i povratna informacija dva su temeljna koncepta agilne metodologije . Kroz povratne informacije i prilagodljivost, vjeruje se da agilno može pomoći tvrtkama da brže proizvode bolje proizvode.